جامعه یاوری فرهنگی موسسه خیریه‌ای مردم‌نهاد است که در سال ۱۳۶۲ تشکیل شد تا بدون هیچ‌گونه وابستگی سیاسی، مالی و دولتی به رفع کمبودهای آموزشی مناطق محروم و دور افتاده ایران بپردازد.

در زمانی که جامعه یاوری تشکیل شد، هنوز کشور درگیر جنگ بود، فقر مادی، فقر امکانات و نابسامانی در برخی مناطق و روستاهای دور افتاده زیاد بود و بسیاری از کودکان این مناطق فرصتی برای تحصیل نداشتند. جامعه یاوری با هدف ساخت مدرسه در این مناطق به وجود آمد و کار خود را از جنوب استان خراسان بزرگ آغاز کرد.

اولین مدرسه جامعه یاوری در روستای پرویز آباد قائن در سال ۱۳۶۴ ساخته شد و تا بهار ۱۳۹۸ جامعه یاوری فرهنگی موفق به اجرای بیش از ۹۰۰ پروژه مدرسه‌سازی در استان‌های محروم کشور شده‌است.

بیشتر این فعالیت‌ها در استان‌های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، خراسان رضوی، کردستان، کهگیلویه و بویر احمد، گلستان، کرمانشاه بوده و در استان‌های تهران، البرز، گیلان، ایلام، اصفهان، سمنان هم فعالیت‌هایی انجام داده است.

این پروژه‌ها شامل ساخت مدرسه، ساخت خوابگاه‌های دانش‌آموزی، تجهیز مدارس، بازسازی و تکمیل مدارس قدیمی یا نیمه‌کاره، توسعه مدارس، ساخت مدارس عشایری، تهیه سرویس برای جا به جایی دانش آموزان در مناطق دور افتاده و … بوده‌است.

جامعه یاوری فرهنگی با ادارات کل آموزش و پرورش استان‌های خراسان جنوبی، هرمزگان و سیستان و بلوچستان در زمینه ساخت مدرسه و فضاهای آموزشی، تجهیز مدارس و آموزش دانش آموزان و مربیان تفاهم نامه همکاری دارد.

هدف جامعه یاوری فرهنگی این است که هیچ کودکی به خاطر فقر مادی از تعلیم و تربیت باز نماند و فرصت‌های برابر برای دستیابی به تحصیل و دانش‌افزایی برای همه کودکان و نوجوانان وجود داشته باشد چرا که به اعتقاد ما، جهل‌ستیزی و دانش‌گستری تنها راه نجات از فقر و محرومیت‌های فرهنگی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *