اینکه همراه ما در این وادیست
اهل ایران و اهل آبادیست
این که از جنس عشق و آزادیست
این که مجنونِ لیلی شادیست
این که افسانه خدا دادیست
این بنی آدم خجسته حضور
که سفر می کند به قله طور
کیست این کوه نور؟
« یاور » ماست
«مجتبی کاشانی»

22 مرداد ماه، یک روز ملی برای تمامی سازمان‌های مردم‌نهاد در نقاط مختلف کشور برای به اشتراک‌گذاشتن تاثیرات مثبت فعالیت این سازمان‌ها بر جامعه.

توجه به توسعه همه‌جانبه و برخورداری از جامعه‌ای گرم و اخلاقی نیازمند توجه به ارزش‌های اخلاقی و مسئولیت‌پذیری است که این امر اهمیت سرمایه‌های‌ اجتماعی و مشارکت‌های مردمی را دو چندان می‌کند.
بی‌شک اخلاق یکی از مهمترین ستون‌های ساختار جامعه است که نقصان آن آسیب‌های جدی را بر بدنه جامعه وارد می‌سازد؛ حال این امر زمینه‌ساز بحث اخلاقیات در کار و مسئولیت اجتماعی شده است.

نام‌گذاری یک روز به نام روز تشکل‌ها و مشارکت‌های اجتماعی، گامی کوچک در جهت قدردانی از همراهی افراد نیک‌اندیشی است که با دستان پرمهرشان دنیا را تبدیل به مکان بهتری برای زندگی همه افراد می‌کنند و به این ترتیب کژی‌ها هر روز کم‌رنگ‌تر می‌شود.

در تعریف مسئولیت اجتماعی دو بحث مسئولیت اجتماعی فردی و مسئولیت اجتماعی گروهی قابل تأمل است. مسئولیت اجتماعی فردی در مقایسه با مسئولیت اجتماعی گروهی مفهومی جدید است اما قدمتی برابر با قانون طلایی « با دیگران طوری رفتار کنید که دوست دارید با شما رفتار شود » دارد. مسئولیت اجتماعی فردی با ایجاد یک موضع فعال نسبت به تاثیرگذاری مثبت بر دیگران و محیط بیرون از دایره خود بسط می‌یابد. مسئولیت اجتماعی فردی اساس مسئولیت اجتماعی گروهی است زیرا یک اجتماع از افراد تشکیل شده است و درنتیجه فرهنگ مسئولیت اجتماعی را مشخص می‌کند. این رابطه آمیخته بین مسئولیت اجتماعی گروهی و مسئولیت اجتماعی فردی است. افراد از نظر اجتماعی مسئولیت‌پذیرتر شده و در واکنش به این اجتماع ها باید برای برآوردن نیازهای افراد، مسئولیت‌پذیری اجتماعی بیشتری پیدا کنند.

جامعه یاوری فرهنگی، بر پایه توجه به مسئولیت اجتماعی هزاران یاور و حامی، شکل گرفته است و تلاش می‌کند با متمرکز کردن کمک‌های حقیقی و حقوقی و جهت‌دهی به اهداف ارزشمند موسسه، نقش موثرتری بر اثربخشی حمایت‌ها ایفا کند.


یاوران نیک‌اندیش همراهی‌تان را ارج می‌نهیم و برای وجود سبز و پرمهرتان بهترین‌ها را آرزومندیم.

هیات مدیره و هیات امنا جامعه یاوری فرهنگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *