موزه چیست؟

کلمه موزه ریشه‌ای یونانی دارد و لغت فرانسوی آن ( Musee) وارد زبان فارسی شده است. موزه به معنی تپه‌ای تاریخی است که به محل نگهداری و گردآوری میراث گذشتگان، آثار ارزشمند و اشیاء باستانی تبدیل می‌شود و بازدید از این آثار برای همه مردم آزاد است. به عبارت دیگر موز‌ه‌ها موظف‌اند که آثار ارزشمند تاریخی جهان را نگهداری و آن‌ها را به نسل‌های آینده منتقل کنند. موزه‌ها انواع گوناگونی مثل تاریخی، علمی، فناوری، تمبرشناسی، هنرهای زیبا و گیاه‌‌شناسی دارند.

در ایران برای اولین بار در زمان حکومت محمد‌علی شاه قاجار بخشی از کاخ گلستان به موزه تبدیل شد که در آن اشیاء قیمتی و تاریخی نمایش داده می‌شد اما این روزها بیشتر کاخ‌های سلطنتی به موزه تبدیل شده‌اند.

اولین موزه جهان معبد خدایان شعر و موسیقی است که روی تپه‌ای در آتن قرار داشته و بعد از آن موزه اشمولین در شهر آکسفورد قدیمی‌ترین موزه دانشگاهی جهان است که آثار مشرق‌زمین در آن نگهداری می‌شود.

در مورد روز جهانی موزه بیشتر بدانید

شورای بین المللی موزه «ایکوم»، که تحت نظارت یونسکو فعالیت می‌کند، در دوازدهمین مجمع عمومی کمیته بین‌المللی موزه‌ها که در سال ۱۹۷۷ در شهر مسکو برگزار شد طی یک قطعنامه روز ۱۸ ماه مِی میلادی را به‌عنوان روز جهانی موزه انتخاب کرد. پس از آن هر سال در این روز یکی از مهم‌ترین موضوعات موزه‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد و متخصصین موزه و مردم در مورد چالش‌های گوناگونِ آن با هم صحبت می‌کنند؛ همچنین در برخی از موزه‌های معروف جهان به مناسبت این روز مراسم خاصی برگزار می‌شود.

رایگان از موزه‌ها بازدید کنید

روز موزه رایگان چه روزی است؟ در ایران موزه‌های متعدد و متنوعی وجود دارد اما متأسفانه بسیاری از آن‌ها با استانداردهای جهانی فاصله زیادی دارند. با این حال از تعداد علاقه‌مندان به موزه کم نشده است و در بسیاری از روزهای سال موزه‌ها میزبان بازدید‌کنندگان زیادی‌اند. روز ۲۸ اردیبهشت، برابر با ۸ مِی، روز جهانی موزه است و به همین مناسبت بازدید از همه موزه‌های تحت نظارت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رایگان است و شما می‌توانید از موزه‌های مورد علاقه خود بازدید کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *