گزارش سفر افتتاحیه مدارس خراسان جنوبی

دوم آبان ماه لغایت پنجم آبان 1393

همراهان سفر به ترتیب حروف الفبا :

 

آقایان :                                                                             خانم ها :

       سید حجت الحق حسینی                                                – مه شب سید خلیل قمصری

       اصغر حیدری منفرد                                                          – طاهره دانایی­زاده

       رضا درمان                                                                    – زهرا دانایی­زاده

       حاج آقا عطار گیلانی                                                        – مژگان علیزاده

       علی اکبر عرب زاده                                                         – سارا علیزاده

       محمد مهدی فنایی                                                          – مهدیه مجیب شیرازی

       فرزین قاسملو                                                                 – طلیعه محمود­هاشمی

       امین مقدم

       حسن مظلومی

       بهرام میرزاعابدینی

       حامد ناظم رضوی

       علی نصرت راد

 

جمعه 93/8/02

یاوران با پرواز شماره 216 ایران ایر با تأخیر بیش از یک ساعت و نیم هواپیما به سمت بیرجند پرواز نمودند.در فرودگاه بیرجند عده­ای از مسئولین آموزش و پرورش و نوسازی و تجهیز مدارس به همراه چند کودک به استقبال گروه آمده بودند. بعد از مراسم معارفه یاوران و مسئولین، کودکان به اجرای سرود استقبال پرداختند و به هریک از خیرین شاخه گلی هدیه نمودند.

از فرودگاه مستقیماً به سمت روستای کوشه سفلی در شهرستان خوسف که در فاصله 35 کیلومتری بیرجند می­باشد عازم گشته و مورد استقبال اهالی و مسئولین محلی قرار گرفته، هرچند جمعه بود لکن تمامی دانش­­آموزان مراسم استقبال را با خواندن اشعاری در ارتباط با تشکر از خیرین بنحو شایسته انجام دادند.

پس ازاستقرار گروه، مسئولین محلی و آموزش و پرورش منطقه به ایراد سخنانی در رابطه با تشکر از ساخت مدرسه و فضای جانبی آن از خیّر محترم آن جناب آقایان کوه­بر که متأسفانه در سفر حضور نداشتند نمودند و سپس آقای حیدری در راستای اهداف جامعه یاوری به بیان مطالبی پرداخت و آنگاه از خیّر خوب و دوست مشترک جامعه یاوری با برادران کوه­بر، آقای حاج علی اکبر عرب­زاده خواسته شد تا مدرسه را افتتاح و در اختیار دانش­آموزان قرار دهند. بعد از افتتاحیه به اصرار اهالی محل در منزل یکی از آنها به صرف صبحانه پرداختیم و از مسیر طبس راه طولانی به سمت بشرویه را طی کردیم.

  • افتتاح مدرسه ام ابیها :

توسعه دو کلاس در محوطه مدرسه ام­الشهدا بشرویه به همت حاج علی اکبر مزینی با شماره طرح 749 در مرکز شهر بشرویه در بعد ازظهر جمعه و با حضور تعدادی از دانش­آموزان و اهالی محل و رؤسای آموزش و پرورش، مدرسه و دیگر مقامات شهر برگزار شد. ساختمان توسعه یافته با کیفیت خوب و همگون با ساختمان قبلی اجرا شده بود که بعد از قرائت قرآن، سرود دسته جمعی دانش­آموزان، خوش آمد گویی مسئولان و صحبت­های آقای حیدری مدرسه به دست حاج آقای عطار گیلانی به نمایندگی از طرف آقای مهندس ایرج مزینی افتتاح و تحویل دانش­آموزان گردید.

در هنگام افتتاح یکی از مسئولین دو بیت شعر سروده خود را تقدیم به آقای مزینی نمودند.

بعد از افتتاح مدرسه فوق، گروه برای صرف ناهار و ادای فریضه نماز عازم خانه معلم شد و از آنجا راهی روستای چاه تریخی و چاه طالب در قسمت جنوب شهر سرایان شده و دو مدرسه هاشمی و طلیعه را با دستان خیّر بزرگوار سرکار خانم دکتر طلیعه هاشمی افتتاح نمودند.حضور دانش­آموزان به هنگام غروب روز جمعه در مدارس در معیّت خانواده­هایشان فضاییبس روحانی را رقم زد و بانی محترم نیز با نیّت طلب خیر از کلام الله مجید آنرا باز کردند که سورۀ مبارکه نور پاسخ ایشان بود که در هنگام تجمع در کلاس آقای حیدری معنای آیه مربوطه را توضیح دادند.

بعد از مراسم افتتاح هر دو مدرسه، در مسیر بازگشت به سرایان از نعمت حضور آقای دکتر سید حجت الحق حسینی استاد فیزیک نجوم در گروه، استفاده­ی بهینه­ای شد و ایشان توضیحات بسیار جالبی را با توجه به تمیزی آسمان و شفافیت نمای ستارگان و سیارات برای گروه ارائه نمودند که بسیار مفید بود.

شب هنگام در محل مدرسه کرامت که آقای حاج حامد رضوی قبلاً آنرا ساخته بودند و اکنون ساخت آشپزخانه، سلف سرویس و محوطه سازی آنرا نیز تقبل نمودند مشغول صرف شام شده و سپس برای استراحت شبانه به خانه معلم سرایان هدایت شدیم.

 

شنبه 93/8/3

در مسیر حرکت از سرایان به سمت سربیشه در شهرک هاشمیه مدرسه دو کلاسه سردار شهید باقری که بانی خیر آن شرکت رستافن ارتباط بود بدست آقای مهندس درمان مدیر عامل جامعه یاوری به نیابت از شرکت رستافن ارتباط افتتاح گردید و بعد از بازدید از کلاس­ها و چند عکس یادگاری با دانش­آموزان، چند نفر از اعضای گروه به دانش­آموزان قول دادند که چنانچه بتوانند در کنکور با رتبه خوب قبول شوند مورد حمایت مالی و بورسیه تحصیلی آنها خواهند شد.این مدرسه بصورت پیش ساخته و ضد زلزله، عایق حرارتی و با خاصیت عایق صوتی ساخته شده بود.

پروژه بعدی یاوری در محل آموزشگاه شبانه روزی آمنه- مود در شهرستان سربیشه بود.مدیریت خوب و دلسوزانه سرکار خانم چهکندی در این آموزشگاه باعث آن شده که برای چندمین بار به این محل رفته و در هر نوبت تعهدی را پذیرا باشیم. در این سفر حمام زمزم که بانی محترم آن آقای حاج محمد باقر فرج تبریزی می­باشد، در غیاب ایشان افتتاح گردید. برنامه­ریزی دقیق و برنامه­های عالی مدیریت آموزشگاه باعث تعهدات بعدی اعضای گروه در این مدرسه شد. تعدادی از کارهای تولید شده توسط دانش­آموزان خریداری گردید و یک تابلو فرش خریداری شده مجدداً به مدرسه هدیه گردید. بعد از مراسم استقبال و قرار گرفتن در سالن آموزشگاه ابتدا قرائت قرآن، سرود و سپس آقای دکتر عباسی فر مسئول آموزش و پرورش سربیشه صحبت نموده و از ادای فریضه نماز ظهر و عصر و صرف ناهار عازم روستای کلاته داود، سربیشه گشتیم تا پروژه مدرسه احمد پورصادقی که بانی محترم آن خیریه فامیلی جواهریان می­باشد را افتتاح نماییم.

 

بعد از حضور در روستا و استقبال توسط اهالی مدرسه به دست سرکار خانم سارا علیزاده به نیابت از بانی محترم افتتاح گردید و تابلوی کلاس توسط یکی از دانش­آموزان به نام فهیمه داودی نوشته شد و مدرسه تحویل گردید. سپس عازم شهر سربیشه گشته تا سالن چند منظوره حضرت علی اصغر (ع) در محوطه دبیرستان شاه بیکی که بانی محترم آن آقای حاج علی اکبر مزینی بوده را افتتاح نماییم.

سالن بدست آقای دکتر حسینی به نیابت از آقای مزینی افتتاح گردید و بعد از حضور و استقرار گروه و دانش­آموزان در سالن، ابتدا آیاتی از کلام الله مجید توسط یکی از دانش­آموزان قرائت شد. سپس آقای حیدری در مورد خصایص اخلاقی خانواده محترم مزینی سخنانی ایراد و نظر به اینکه این سالن به نام مقدس حضرت علی اصغر (ع) مزیّن گشته بود مثنوی حضرت علی اصغر (ع) را تقدیم حاضران نمود و در ادامه آقای مقیمی مدیر سابق آموزش و پرورش سربیشه و دکتر سید حجت الحق حسینی مطالبی ایراد فرمودند و با دعای طلب سلامت بانی محترم سالن را ترک نمودیم. بعد از یک روز پر کار و طی مسافت زیاد آخر شب به هنرستان انقلاب بیرجند رفته تا با دیدن تجهیز، مرمّت و نقاشی دیوارهای خوابگاه و تعویض کلیّه تشک­ها، ملحفه­ها، بالش­ها، پرده­ها و موکت آن روحیه ای مضاعف بگیریم.

برنامه­ریزی سرکار خانم احسانی و دادرس و استقبال گرم دانش­آموزان و اجرای خوب مجری هنرستان، دوشیزه امیرآبادی خستگی یک روز پر کار را از یاوران گرفت. دیدن آن فضای زیبا که با همت خیّر بزرگوار جناب آقای جواهریان انجام شده بود، روحیه شاد و پر نشاط دانش­آموزان آن چنان یاوران را سرمست نمود که باز هم تعهداتی را پذیرا شدند. فضای احساسی که در این آموزشگاه حاکم شد قابل توصیف نیست. ای کاش همیشه ایاممان چنین باشد.

آقایان حیدری، دکتر حجت الحق حسینی، علی نصرت راد هر یک سخنانی را برای دانش­آموزان بیان نمودند. در این آموزشگاه دوشیزه نرگس ابراهیمی زنگنه نفر اوّل کنکور سال 1393 از گروه انسانی از خواف آمده بود تا در جلسه حضور داشته باشد و یک دستگاه لپ تاپ را که جامعه یاوری به عنوان هدیه برای ایشان تهیه نموده بود را تحویل بگیرد.حضور ایشان همراه با صحبت­های آقای دکتر حجت الحق حسینی انگیزه­ی رشد و ترقی و هدف والایی را برای دانش­آموزان رقم زد.

در پایان دو تابلوی مدرسه عشق تقدیم آقای سید علی طالبی و نماینده آقای غلامرضا خالقی گردید و با دعای خیر دانش­آموزان که بدرقه را همان بود آموزشگاه را جهت استراحت شبانه ترک نمودیم.

 

یکشنبه 93/8/4

حرکت به سمت نهبندان جهت افتتاح مدارس تارا در حسین آباد سیدال و مدرسه امیروالا در سهل آباد نهبندان که بانیان آنها آقای رامین جمال پور و آقای حاج محمد یمینی بودند حرکت نمودیم. روستایی کم جمعیت با تعداد دانش آموزی اندک، که هر دو مدرسه در غیاب بانیان آنها نیابتاً افتتاح گردید و هدایایی بین تمامی دانش­آموزان  توزیع گردید و سپس عازم زهدزهاب گردیدیم تا در کنار مدرسه دو کلاسه نیکان که در سال قبل با نیت آقای ابراهیمی کچی ساخته بودیم مدرسه دو کلاسه دیگری با نام دانایی که از طرف ورثه مرحوم نورالله دانایی­زاده ساخته شده بود را افتتاح نماییم. بعد از حضور و مراسم استقبال دانش­آموزان و بیانات دهدار، مدیر و مسئولین، مدرسه بدست خواهران دانایی­زاده افتتاح گردید و هدایایی نیز بین دانش­آموزان توزیع گردید تا راهی شهر نهبندان شویم در این جا دو سالن کارگاهی با نام­های پارمیدا و پارسیا که با نیت خیر آقای دکتر مهرداد معصومی لنگرودی ساخته شده بود افتتاح گردید.سالن­ها در محوطه هنرستان فنی حرفه­ای بصورت خیلی خوب ساخته شده بود.

در هنگام افتتاح که خانم و آقای درمان به نیابت از آقای دکتر معصومی سالن­ها را افتتاح نمودند با نیت طلب خیر از کلام­ا… مجید سورۀ مبارکه توبه آیه 72 در مورد بانی چنین اشعار میدارد:

وعده خداوند برای مردان و زنان مؤمن بهشت عدن می­باشد و این تنها آیه قرآن کریم است که در آن کلمه جنّات عدن که جایگاه رسول­ا… می­باشد دو بار بکار رفته شده.انشاا… بر بانی خیر این بنا مبارک باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *