كمیته ترویج کتابخوانی کودکان در شورای کتاب کودک، طرح «با من بخوان» را به عنوان نامزد دریافت جایزه آساهی 2016 معرفی و دلایل این انتخاب را نوآوری و تاثیر عمیقی که در مناطق محروم به جای گذاشته، ذکر کرده است.

جایزه ترویج کتابخوانی آساهی هر دو سال یک بار از سوی موسسه آساهی شیمبون ( کشور ژاپن ) به دو طرح یا موسسه‌ای اهدا می شود که با انجام فعالیت‌های چشمگیر، سهم‌پایداری در اجرای برنامه‌های ترویج کتابخوانی کودکان و نوجوانان دارند. این جایزه شامل یک دیپلم و ۱۰هزار دلار هدیه نقدی است و در زمان برگزاری نمایشگاه کتاب در بولونیای ایتالیا به برنده بهترین طرح اعطا می‌شود.

معیارهای دریافت این جایزه تداوم داشتن اجرای پروژه و پایدار بودن آن، قابلیت گسترش یافتن، میزان وفاداری به اهداف و شعار دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان، برخوداری یا امکان برخورداری از پشتیبانی مالی دیگر، نتایج اجرای پروژه، نو و بدیع بودن پروژه، قابلیت آن برای الگو قرار گرفتن، تکرارپذیر بودن آن و کیفیت بالای مواد خواندنی و دسترس پذیر بودن آن ها و قابل اندازه گیری بودن نتایج است.

در اطلاعیه منتشر شده توسط کمیته ترویج کتابخوانی کودکان موسسه آساهی، دلایل انتخاب «با من بخوان» به شرح زیر اعلام شده است:

– توجه ویژه به انتخاب كتاب‌های با كیفیت

– ترویج عادت به مطالعه با روش‌های بلندخوانی همراه با فعالیت‌های هنری

– ترویج در مناطق محروم مانند خراسان جنوبی و مراكز كودكان كار

– برنامه‌ریزی هدفمند و سازماندهی شده

– توجه به جذب اسپانسر برای پیشبرد طرح

– برگزاری كارگاه‌های متعدد برای آموزش مربیان و معلمان

– تاسیس كتابخانه در مراكز مورد آموزش

– ارائه گزارش‌های مستند و راه‌اندازی سایت

طرح های برنده شده در کنفرانس مطبوعاتی که 4آوریل 2016 (16فروردین ماه 1395) برگزار می شود، معرفی خواهند شد و زمان برگزاری مراسم سی و پنجمین کنگره ترویج کتابخوانی کودکان و تقدیر از برگزیدگان این طرح در آگوست 2016 اعلام شده است.

پیش از این هم اجرای طرح با من بخوان در استان خراسان جنوبی، این استان را حائز رتبه سوم کشوری در آموزش کودکان پیش دبستانی کرده بود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره طرح «بامن بخوان» اینجا کلیک کنید.

Ba man bekhan

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *