گزارش سفرجامعه ياوري فرهنگي به خراسان رضوی و جنوبي
  29مهر لغایت 4 آبان 1389

همراهان سفر

آقاي قدرت اله امین الرعایا                                   آقای سید محمد مسعود صدر قائنی
آقاي محمد  امین الرعایا                                     خانم مولود صفائی
خانم ناهید انوری زاده                                         آقای بهروز صفوی    
آقاي جعفر آذری                                                 آقای سیاوش صفوی
خانم کبری بختیاری                                            خانم طاهره طلاکوب
خانم زهرا بخشنده                                             آقای علی اکبر عرب زاده
خانم سعیده پورشاه نظری                                   خانم ناهید گرجی
آقاي حمیدرضا جدلی                                          آقای اکبر لاجوردی
آقاي کریم جعفرپیشه                                          آقای حسن ماهوتچیان
خانم مهدیه چگینی                                            آقای مهدی متحدان
خانم نادره حسام                                               آقای عثمان محمدپرست
خانم وحیده حسینی                                          آقای همایون مددی
آقای حسن حسینی پور                                      آقای حسن مظلومی
آقای اصغر حیدری منفرد                                      آقای رضا معین الساداتی
آقای ذوالفقاری                                                  آقای عبداله مقدم
خانم شهلا رحیمی                                             آقای محمدحسین مؤتمنی
خانم مریم رشیدی                                             آقای سید حبیب میری
خانم زهرا رمضان                                                آقای حامد ناظم رضوی
آقای سام روح افزا                                               خانم سوسن نیرومند
آقای مهدی سیاری                                             آقای پرویز هاشمی نژاد
آقای داریوش هوشمند    
مشهد مقدس
پنجشنبه29/07/89 حضور در همایش سراسری تکریم خیرین مدرسه ساز کشور در سالن همایش رادیو تلویزیون مشهد.
 عصر روز پنجشنبه بازدید از موسسه فروغ محبت و خانه شکوفه های بهشتی که از فرزندان بی سرپرست نگهداری میکنند. در این بازدید مسئولین این دو موسسه مشکلات خود را بیان و یاوران گرامی نیز تعهداتی را تقبل نمودند.
جمعه 30/07/89 صبح با اشتیاق به زیارت امام رضا (ع)رفتیم و ناهار مهمان آقای مهندس شافعی. بعد از ناهار به سمت خواف حرکت کرد ه و در ساعت 21:00 در خوابگاه کار و دانش کوثر مستقر شدیم که تعدادی از مسئولین آموزش و پرورش ضمن خوشامدگویی تقاضاهای خود را مطرح نمودند.
 شنبه 01/08/89    شروع برنامه ها از دبیرستان امام علی(ع) شهر سلامی در 25 کیلومتری خواف بود که بانی محترم آن آقای معین الساداتی با نوشتن به نام خدا- مدرسه عشق را افتتاح می کنم بر روی تخته سیاه یکی از کلاسهای جامعه یاوری به دانش آموزان تأکید نمودند که چنانچه در کنکور سراسری موفق به کسب رتبه های یک یا دو رقمی شوند، مطابق رسم معمول جامعه یاوری بورسیه تحصیلی خواهند شد.
 
در این دبیرستان یاور عزیز آقای دکتر روح افزا روش صحیح مسواک زدن را با استفاده از ماکت دهان و دندان به دانش آموزان تعلیم دادند و مراسم با توزیع  تعدادی توپ والیبال، بسکتبال و فوتبال به پایان رسید تا عازم روستای حسن آباد گردیم.
 
مدرسه سید حمیدرضا دوستخواه: که سال گذشته افتتاح گردیده بود، هدایای بانی محترم آن آقای حاج  قدرت اله امین الرعایا باعث سرور و شادی دانش آموزان گردید.
    
روستای لاج دبستان آرش: برخلاف گزارش مسئولین منطقه مبنی بر تمام بودن پروژه، لکن تکمیل نگشته بود که باعث آزردگی خاطر آقای مهندس ماهوتچیان و بانی محترم دبستان، آقای دکتر سیاوش صفوی گردید. با توجه به حضور کارگران ساختمانی و اشتغال آنان این پروژه در سفر بعدی افتتاح خواهد شد.
 یکشنبه 2/8/89 حضور در روستای فیروزآباد و افتتاح مدرسه سحر صادقی توسط خانم رشیدی به نیابت از بانی محترم پروژه،آقای مهندس کامران مدرس صادقی  و اهدای لوح های سپاس به ناظر و پیمانکار مدرسه بهمراه کتاب بسم الله به مدیر مدرسه. همچنین تعدادی توپ و لباس بین دانش آموزان توزیع گردید. آقای دکتر روح افزا در این مدرسه هم مانند بقیه مدارس مسواک زدن را به دانش آموزان تعلیم دادند تا راهی کرغند شویم. سرکار خانم دکتر حسینی که قبلاً نیز در این روستا مدرسه ای را هدیه نموده بودند فضای آموزشی مدرسه دیگری را نیز توسعه دادند و خود نیز به ویزیت زنان روستا پرداختند. شور و شوق دانش آموزان از گرفتن هدایای توپ و لباس دیدنی بود.
 
ظهر یکشنبه نوبت به افتتاح مدرسه توانا که شرکت رستافن ارتباط بانی آن بود رسید و آقای مهندس ذوالفقاری نماینده محترم رستافن ارتباط مدرسه را به نام خدا افتتاح نمودند. محل بعدی سالن چند منظوره به نام استاد محمد علی مددی بود در سرایان. مدیریت آن مجموعه برنامه های متنوعی از کارهای صنایع دستی روستا را در معرض دید یاوران قرار داده بود مانند نخ ریسی، کشک سابی، پخت نان، تهیه رشته و …..
 بعد از اقامه نماز جماعت در این سالن به سمت روستای کریمو حرکت نمودیم. در اینجا روستاییان برنامه های مختلفی را جهت استقبال از یاوران تدارک دیده بودند. بعد از صرف ناهار برای افتتاح سالن اردوگاه دانش آموزی اصغریه که بانی آن آقای جعفرپیشه بودند حرکت کردیم تا در ادامه برای استقرار شبانه در روستای مصعبی آماده شویم.
 
دوشنبه 03/08/89 حرکت به سمت آیسک و بازدید از مدرسه نیمه کاره که یاور ارجمند آقای حاج پرویز هاشمی نژاد تعهد نمودند تا بقیه کار ساختمانی به همت ایشان انجام گیرد. ساعت 9:00 حضور در هنرستان کاظمی(2) که به نیابت از بانی محترم آن مکان، آقای مهندس شاهپور کاظمی قرار بود افتتاح گردد در ابتدا آقای مهندس ماهوتچیان طی سخنانی از آقای مهندس کاظمی تشکر نمودند و سپس آقای حیدری ضمن اهدای لوح های جامعه یاوری و نیز کتاب بسم الله به دست اندرکاران پروژه، سوالی از دانش آموزان هنرستان پرسیدند که: آیا تا به حال از خود پرسیده اید کسی که روبان افتتاح مدرسه ای را قیچی می کند، چه حسی در دل دارد؟ و آیا کسی از شما به این حس فکرکرده است؟ یکی از دانش آموزان به نام مجتبی دست بلند کرد و جواب داد: من فکر می کنم آن بانی به موفقیت دانش آموزان آن مدرسه فکر می کند و آرزوی آن را در دل می پروراند. از همین دانش آموز خواسته شد تا به نیابت از آقای مهندس کاظمی پروژه را افتتاح نماید. باشد که ان شاءالله این عمل جرقه ای در ذهن او ایجاد کند تا روزی خودش خیّر مدرسه ساز شود. در این مکان علاوه بر هنرستان فنی سالن بزرگی به صورت سوله نیز با کیفیت عالی بنا شده بود .
 ساعت 10:30 افتتاح مدرسه فهیمه که بانی آن جناب آقای قدرت اله امین الرعایا بودند. در این مدرسه نیز آقای دکتر روح افزا طریقه صحیح مسواک زدن را با استفاده از ماکت دهان و دندان به دانش آموزان تعلیم دادند.
 بعد از اقامه نماز به سمت بشرویه (زادگاه استاد بدیع الزمان فروزانفر) حرکت نمودیم تا سالن چند منظوره پدرام مؤتمنی را که بانی آن آقای حاج محمد امین الرعایا بودند افتتاح نماییم. پس از صحبت و تشکر از مسئولین و تقدیم لوح سپاس به دست اندرکاران ساخت سالن، یکی از اهالی بشرویه قطعه شعری در مقام یاوران خیّر را که سروده بودند برای حاضران قرائت نمودند سپس از بنای نیمه کاره دبستان 6 کلاسه خاتم بازدید بعمل آمد.
سه شنبه 04/08/89 ابتدا جهت افتتاح توسعه مدرسه میقات در حوالی بیرجند به همت آقای حاج محمد امین الرعایا در معیت آقای سیاری و آقای خالقی حرکت کرده که ضمن افتتاح آن محل توزیع تعدادی توپ و وسایل ورزشی توسط آقای حاج حامد ناظم رضوی شور و شعف فوق العاده ای بین دانش آموزان ایجاد کرد. تعدادی تندیس نیز از طرف مسئولین آموزش و پرورش استان به رسم قدردانی تقدیم بانی و جامعه یاوری فرهنگی گردید.
  ساعت 10:00 حضور در خوابگاه شبانه روزی دخترانه تقوی و افتتاح حمام نوشا که بانی آن آقای عباس حیدری منفرد بودند. زنده یاد دوشیزه نوشا دختر آقای عباس حیدری منفرد بوده که برای زنده نگه داشتن نام او این ساختمان بنا شده و در مراسم افتتاحیه توضیحاتی توسط آقای اصغر حیدری منفرد(عموی نوشا) برای دانش آموزان حاضر داده شد. و اعلام گردید کلیه دانش آموزانی که با رتبه یک یا دو رقمی در کنکور سراسری قبول شوند بورسیه جامعه یاوری خواهند بود همچنین آقای امین الرعایا قول جهیزیه اینگونه قبول شدگان را نیز اعلام نمودند. در این پروژه نیز از دانش آموزان سؤال شد کدامیک از شما تا بحال فکر کرده اید که بانی در هنگام قیچی نمودن نوار افتتاحیه چه حسی دارد؟ اکثریت قریب به اتفاق دست بلند کردند و از یکی از دانش آموزان به نام حلیمه خواسته شد تا محل را افتتاح نماید. مدیر مجموعه نیز ضمن خوشامدگویی و تشکر از یاوران اعلام نمودند که به جهت ترویح روح نوشا یک ختم قرآن در مدرسه انجام خواهد شد.
 ساعت 11:00 بازدید از مدرسه امام علی(ع) چهکند که در سال 1387 افتتاح شده بوده ولکن بانی محترم آن آقای دکتر حسینی بنابر نیاز منطقه ساختمان دیگری را در کنار همین بنا تقبل نموده بودند که در حال ساخت بود
سپس عازم موسسه خیریه حضرت رسول بیرجند گشتیم که دختران کم توان ذهنی در حال آموزش و کار بودند که تعدادی از کارهای این عزیزان نیز توسط یاوران خریداری گردید و تعهداتی را نیز یاوران تقبل نمودند.
   مکان بعدی مرکز متوسطه حرفه ای فردین فرزین بود که بانی آن حاج آقا فرزین  بود ،محل نیاز به شوفاژ داشت و این پروژه نیز جزو تعهدات قرار گرفت و کلنگ نمادین چند پروژه در این مکان به زمین زده شد. آخرین پروژه این سفر افتتاح حمام ابن حسام که بانی آن موسسه خیریه متحدان بود قرار گرفت. تعدادی لوح سپاس به ناظرو پیمانکار پروژه داده شد. آقای متحدان نیز توضیحاتی راجع به نوع ساخت و نگهداری از آن به مسئولین گوشزد کردند. و در عصر سه شنبه عازم تهران گشتیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *