مدت‌هاست که کارشناسان آموزشی یکی از عوامل موثر بر کیفیت آموزش را ویژگی‌های فضای آموزشی می‌دانند و معتقدند معماری مدرسه می‌تواند بر چگونگی یادگیری دانش‌آموزان اثر داشته باشد.

کتاب «زبان طراحی مدرسه» یک راهنمای جامع و کاربردی است که با همین نگاه بهترین روش‌های ساخت و چیدمان مدرسه را معرفی می‌کند. نویسندگان اثر یعنی پراكاش ناير، راندال فايلدين و جفري لاک‌نی در این کتاب به معماری و ساختار کالبدی مدرسه به عنوان عاملی موثر در برنامه‌های آموزشی نگاه می‌کنند و سعی کرده‌اند الگویی مناسب را برای مدارس قرن بیست و یکم طراحی کنند.

آنها معتقدند وجود فضاهای دنج و فراخ، استفاده از نور طبیعی، تهویه، نیمکت‌های مناسب و راحت، نمادها و نشانه‌های ملی و مذهبی از جمله عواملی است که در ساخت یک مدرسه باید مد نظر قرار گیرد تا دانش‌آموز به معنای واقعی حس خانه دوم را به مدرسه خود داشته باشد

.

این کتاب توسط ثمانه ایروانی به فارسی برگردانده شده است. ایروانی که نماینده شرکت بین‌المللی FNI در طراحی و ساخت مدارس خلاق است، در مقدمه کتاب آورده ‌است: «جهان واقعی آدم‌ها را باید با ساختمان‌ها و فضاهایی که در آن‌ها زندگی می‌کنند، یکجا دید. توجه به نشانه‌های معماری و چشم‌اندازها می‌گوید که انسان‌ در چه مکان‌هایی احساس خوشایندی دارد و از نظر معنوی در آن‌ها ارتقا می‌یابد. در نهایت، معماری مدرسه یا ساختار کالبدی آن باید طوری باشد که بتواند امکان یادگیری را در ابعاد مطالعه مستقل، کارگروهی، آموزش انفرادی، آموزش پژوهش‌محور و از راه دور، تحقیق از طریق شبکه‌های ارتباطی پر سرعت و نمایش‌ کارهای دانش‌آموزی و با تاکید بر دوستی با طبیعت و خدمت‌رسانی و … نشان دهد.»

کتاب «زبان طراحی مدرسه» از سوی انتشارات راه‌دان در قطع خشتی و با 176 صفحه روی کاغذ گلاسه منتشر شده و توسط جامعه یاوری فرهنگی به قیمت 30 هزار تومان به فروش می‌رسد.

شما می‌توانید این کتاب را از طریق پست، پیک یا خرید حضوری از دفتر جامعه یاوری تهیه فرمایید. تمام عواید حاصل از فروش این کتاب صرف تحصیل دانش‌آموزان در مناطق محروم خواهد شد.

تلفن سفارشات: 11-02126402606

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *